czwartek, 22 stycznia 2015

I ty możesz wygrać w Splendor!


Splendor to fantastyczna gra dla fanów strategii i przewidywania zagrań przeciwnika. Wcielamy się w role kolekcjonerów kamieni szlachetnych, którzy wyruszają do wyścigu o pierwsze miejsce wśród jubilerów. Celem gry jest osiągnięcie 15, lub więcej punktów w jak najkrótszym czasie. W tym celu zbieramy kamienie i kupujemy karty, które dają nam możliwości kupna kolejnych, droższych, lecz wartych od 1 do 5 punktów zwycięstwa kart. Ponadto w momencie kiedy posiadamy wystarczającą ilość kart kamieni w danych kolorach do naszej ekipy dołączają arystokraci, każdy wart 3 punkty zwycięstwa.Początek gry


Kluczowy moment każdej gry. To w tym momencie ustalamy naszą główną strategię. Musimy przyjrzeć się po pierwsze arystokratom, potem dopiero kartom 3-go poziomu, 2-go i finalnie pierwszego. Najistotniejsze jest, by dopasować naszą strategię do pierwszych dwóch elementów. Jeśli widzimy arystokratę z kolorami podobnymi do kolorów kart z trzeciego rządku, możemy śmiało zacząć grać na owe kolory. Ponadto możemy też wyłowić kolory niechciane, takie które na początku dostały albo słabych arystokratów, albo praktycznie żadne wysoko punktujące karty. Zazwyczaj jest jeden czy nawet dwa słabsze kolory, w których będziemy mieli większą swobodę, mimo tego, że będziemy słabiej punktować na początku daje nam sporą szansę na rozwój.

W pierwszych ruchach oczywiście bierzemy surowce. W grze dla 4 graczy jest ich razem 35, także nie każdy będzie mógł zdobyć nawet 9 surowców, co wymusza na ostatnim graczu zakup jakiejś kopalni. Oczywistym jest, że staramy się po pierwsze kupować kopalnie z naszych kolorów, po drugie jak najtańsze, czyli najlepiej za 3 surowce (2+1, albo 3). Większość dobrych graczy na początku mimo wszystko decyduje się na posiadanie jak największej ilości żetonów, tak aby mieć swobodne pole do manewrów, więc jeśli nie mamy naprawdę dobrej okazji do kupna, to starajmy się wstrzymywać z zakupem. To że nas stać na jakąś kartę nie znaczy, że jest to dobry ruch.


Naszymi pierwszymi wyborami, powinny być oczywiście karty z pierwszego rzędu, zazwyczaj w interesującym nas kolorze, ale nie bójmy się kupować dodatkowo po jednej karcie z kolorów mniej chcianych, oczywiście o ile mamy możliwość taniego kupna, gdyż nierzadko jedna taka karta pozwoli nam zaoszczędzić w przyszłości naprawdę wiele surowców.

Największym błędem, jaki popełniają nowi gracze jest branie "darmowych" kart. Na przykład gracz A zbiera Biały, Zielony i Niebieski, ale oto pojawia się czarna karta, za 0 punktów, ale nie kosztuje go żadnych surowców, więc ją bezmyślnie bierze, bo przecież za darmo. W kolejnym ruchu pojawia się czerwona karta, również za zero surowców. Znów zostaje wzięta, nie dając żadnych punktów. W tym momencie gracz B, który w poprzedniej turze wziął surowce, kupuje Czarną kartę za 3pkt, dzięki jego przemyślanej grze. Jeżeli kończą wam się karty pierwszego poziomu, to niestety ale zbyt długo zostajecie na tym poziomie.

Gdy już nazbieraliśmy parę kluczowych dla nas "kopalni" (7-8) pora przejść do zbierania punktów. Tutaj też oczywiście staramy się kupować karty w kolorach, które potrzebujemy. W tym momencie możemy się zdecydować na powolne ale stabilne wykupowanie mniejszych kart wartych po 1-3 pkt, albo rzucenie się na naprawdę wiele warte karty za 4-5 pkt, z ostatniego rzędu. Wbrew pozorom, jeśli nazbieramy już np. dwa kolory po 4 karty to jeśli mamy sprzyjający stół możemy bardzo szybko zdobyć dużą ilość punktów.

Kolejną istotną sprawą jest manipulacja surowcami. Jeśli to my mamy 5 zielonych kamieni, to dla przeciwników zostaje ich bardzo niewiele, dzięki czemu nasze karty, które wymagają koloru zielonego są w miarę bezpieczne, za cenę 5-ciu miejsc zajętych przez nadmiarowe surowce. Warto pamiętać, że nierzadko w ten sposób można nieźle wkurzyć przeciwników, zmuszając ich na przykład do słabych zakupów.

Rezerwacje stosujemy w trzech przypadkach. Po pierwsze, rezerwujemy w początkowej fazie gry kartę, która pozwoli nam wygrać grę. Po drugie, rezerwujemy, bo mamy 8-9 surowców, a nie chcemy ich bezsensownie wydawać. I finalnie, rezerwujemy kartę, którą potrzebuje i zapewne zaraz kupi przeciwnik, tylko po to by go jej pozbawić.


Białe strzałki wskazują zależności między kolorami, Biały jest potrzebny do kupna Czarnych kart, a do zakupu Białego potrzebny jest Niebieski.

Czarne strzałki wskazują, kolory przeciwne, które mają najmniej wspólnego ze sobą ( czyli np. Biały z Zielonym i Czerwonym ), natomiast warto pamiętać, że tymi kolorami będziemy płacili za karty z pierwszego rzędu, za 3 i 4 takie same surowce ( wyjątek, obie Czerwone karty wymagają koloru Białego )

Na Diagramie możemy też zauważyć ze sobą pogrupowane kolory bliźniacze i trojaczki (odpowiednio 2 kolory obok siebie i grupa 3 kolejnych kolorów), czyli kolory, które będą znajdować się na arystokratach.

Porady

Nie bójmy się zmieniać naszej taktyki w trakcie gry. Jeśli uparcie na stół wyciągane są karty nie tego koloru co chcemy, a nie jesteśmy w stanie już dłużej czekać, to może pora zmienić cel? Może zamiast średnio punktujących kart zagramy na te najdroższe? Albo zmienimy totalnie kolor, bo i tak w naszym praktycznie nic nie nazbieraliśmy, a inni tylko szczerzą kły na nasze karty?

Starajmy się mieć każdy kolor żetonów. Nawet jeśli nie będziemy w stanie od razu czegoś kupić, to stawiamy realną groźbę przeciwnikom, ze wkrótce będziemy.

Staramy się pamiętać karty, które przeciwnicy mają zarezerwowane. Jeśli nie jesteśmy w stanie to chociaż pamiętajmy kolor.

90% gier wygrywa się posiadając arystokratę, więc nie leć bezrozumnie w same punkty z kart.

Pamiętaj, że jeśli przeciwnik szykuje się do kupna dobrej karty, to nie ty musisz być osobą, która zmarnuje ruch na rezerwację. Zmanipuluj innych, by zrobili to za ciebie.

W grze w dwie osoby, blokowanie jednego koloru żetonów jest naprawdę skuteczne.

Naucz się na pamięć diagramu, to wcale nie jest trudne, a na pewno ci pomoże.

Pamiętaj, że na początku lepiej zdobywać kolory z początku bliźniaków, albo trojaczek ( czyli jeśli zbierasz Czerwony, Zielony, Niebieski, to a początku staraj się o Czerwone, Zielone, a dopiero potem Niebieskie )

/Niewodnik

4 komentarze:

  1. to tyle teorii, losowość tej gry w zasadzie wykańcza planowanie...

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się z opisem. Sama takie taktyki stosuję i w większości przypadków pozwalają mi wygrać. Uwielbiam tę grę

    OdpowiedzUsuń
  3. gracie na http://splendor.wwwbgs.com/ ?

    OdpowiedzUsuń