poniedziałek, 12 stycznia 2015

Bądź dobry w Dobble!

Dobble – któż nie zna tej gry? Małe opakowanie, które zmieści się do każdej torebki, a w nim 55 kart. Na każdej widnieje 8 symboli, których jest łącznie 50. Reguły gry są proste, a mamy kilka scenariuszy, gdzie całość polega na znajdywaniu takich samych symboli na kartach. Banalne! Czyżby?

Jeżeli masz problem ze skupieniem uwagi, spostrzegawczością czy refleksem, to może być Ci ciężko wygrać. Ja pokażę sposoby na to, jak pomimo braku ważnych dla tej gry cech będzie Ci łatwiej pokonać przeciwników.PRZEDE WSZYSTKIM

Symbole mają różny kolor i wielkość. Ważne jest, żebyś wcześniej zapoznał/a się z barwami. W dobble są to głównie: NIEBIESKI, ZIELONY, FIOLETOWY, CZERWONY, ŻÓŁTY, CZARNO-BIAŁY. Jeżeli nie umiesz skupić uwagi na poszczególnych symbolach, patrz na kartę po kolorach. Łatwo wtedy dojdziesz, które się powtarzają i szybciej Twój mózg zlokalizuje dwie takie same figury.
Często się zdarza, że widzisz symbol, ale nie umiesz go nazwać, przez co tracisz tak cenny w tej grze czas. Usiądź sobie spokojnie przy stole i poprzeglądaj karty, nazywając na głos symbole. Powtórz czynność kilka razy. Mózg zapamiętuje takie rzeczy, w związku z czym w późniejszej grze szybko przywołasz nazwę odpowiedniej figury.
Pamiętaj, że każdy z symboli nie ma jednej, konkretnie określonej nazwy. Podam Ci kilka przykładów, które można nazywać różnie:czaszka, śmierć, pirat, kości
błyskawica, grom, burza, piorun


kot, zwierzę, kicia, miau, kocur

liść, liść klonowy, klon, Kanada


SCENARIUSZE

Piekielna Wieża
Kiedy chwycisz kartę w tym samym momencie, co druga osoba – nie wyrywajcie jej sobie nawzajem. Po pierwsze, możesz porwać kartę, a tego chyba nikt by nie chciał, a po drugie tracisz czas i ktoś inny w tym momencie zdobywa na swoją korzyść karty. I nie wkurzaj się na innych, to tylko ludzie.

Studnia
Nie stresuj się podczas gry gdy widzisz, że ktoś jest lepszy od Ciebie. To sprawia, że jeszcze bardziej nie możesz się skupić. Odetchnij i działaj!

Parzy!
Po każdej rundzie patrz, kto ma najmniej karnych kart. Spróbuj skupić swoją uwagę na tej osobie.

Złap je wszystkie!
Jeśli zauważyłeś, że skręcasz nerwowo głową od kart do karty, może pomoże Ci ustabilizowanie głowy w jednym punkcie i wodzenie wzrokiem. Mózg szybciej odbiera wtedy obrazy i łatwiej znaleźć dwa takie same symbole.

Zatruty podarunek
Nie zwracaj uwagi na to, ile kart mają inni gracze, bo to tylko Cię zdezorientuje!

Pamiętaj, że wskazówki mogą tylko pomóc Ci wygrać, ale najważniejsza w tej grze jest zabawa!
Jeżeli jeszcze nie spotkałeś się z tą grą, albo słyszałeś o niej, ale nie miałeś okazji w nią zagrać – spróbuj, bo warto! Małe lekkie pudełko, które na dodatek jest pancerne, bo blaszane, zmieścisz wszędzie. A zasad nauczysz się w minutę. Grą zachwycają się wszyscy - od najmłodszych po najstarszych. Zagrasz w nią z 5-letnią siostrą i z 70-letnią babcią. Gra nie kosztuje dużo i można ją kupić w Internecie, w sklepach stacjonarnych z planszówkami, a nawet w Empiku. Znajduje się na 1. Miejscu bestsellerów wydawnictwa Rebel. Zachęcam do spojrzenia na instrukcję, bo jeśli nie ja, to może ona Cię przekona, że jest to gra, której nie może zabraknąć w żadnym domu!


#Gała

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz